SIS Cotswold Super Sprint Triathlon 9 May 2010 400m - 20km - 5km
Photos are available to view and purchase at www.seemeinaction.co.uk
Pos Bib Fullname Class Club SwimTm T1Tm BikeTm T2Tm RunTm TotalTm
1 360 Michael Milstead MF Moti Giant 06:03.9 01:02.8 28:20.1 00:41.3 16:13.8 52:22.0
2 158 David Bartlett ME www.cyclelogic.co.uk 05:00.3 00:50.9 29:53.7 00:39.0 17:04.1 53:27.9
3 384 Paul Horsfall MF BAD Tri 05:15.1 00:45.8 30:29.2 00:34.4 16:30.5 53:35.0
4 171 John Stoddart MD Uni Of Bath Tri 05:52.3 01:05.2 30:00.3 00:33.4 16:35.2 54:06.4
5 304 Chris Stuart MG ATA Army Tri 05:12.6 00:39.2 30:30.7 00:49.6 16:56.5 54:08.6
6 228 Steve Yates MH Cirencester AC Tri 06:02.1 00:35.5 29:53.6 00:37.4 17:27.3 54:36.0
7 233 Shaun Green MH Andover Tri Club 06:22.4 01:24.4 29:22.4 00:33.1 17:37.8 55:20.2
8 307 Andy Dutton MG Bath Amphibians 05:55.6 01:01.5 30:18.5 00:44.5 17:54.2 55:54.3
9 161 Alex Fisher ME The Big Adventure Store 07:36.9 00:53.9 31:08.7 00:29.3 16:21.4 56:30.3
10 169 Dan Whaites MD   06:08.6 01:08.4 31:30.4 00:39.0 17:19.1 56:45.5
11 176 Will Massey MC   06:35.6 00:39.7 32:26.5 00:42.0 16:41.5 57:05.4
12 390 Geoff Twinning MF Stroud AC 05:01.6 01:05.7 33:12.4 00:48.1 17:44.3 57:52.0
13 178 Charlie White MC Southampton Tri 05:47.2 01:13.7 33:15.6 00:38.1 16:59.4 57:54.0
14 235 David Hobbs MH BAD Tri 07:28.2 01:01.7 31:20.5 00:45.9 17:32.0 58:08.3
15 365 Daryn McLaughlan MF   07:16.0 00:52.9 30:49.8 00:53.5 18:23.2 58:15.4
16 254 Gary Smith MH   07:49.8 01:43.2 31:32.3 00:48.5 17:31.3 59:25.1
17 203 John Longmuir MI Tri Team Glos 07:26.8 01:15.7 32:25.0 00:52.1 17:35.1 59:34.6
18 163 Mark Lewarne ME   05:47.5 01:26.5 33:56.9 00:41.5 17:47.5 59:39.9
19 344 Leighton James MF   08:27.2 01:58.1 30:41.0 00:44.9 17:57.4 59:48.6
20 177 Chris Hine MC   05:56.5 01:13.5 34:10.3 00:43.6 17:49.2 59:53.1
21 250 Andy Denny MH   07:48.2 01:06.5 30:48.3 01:08.4 19:03.4 59:54.7
22 225 Bryn Mayell MH   06:07.6 01:16.7 34:01.5 00:27.1 18:08.7 1:00:01.5
23 138 Malcolm Smith MJ Tri Team Glos 07:06.7 01:04.7 31:37.8 00:59.9 19:29.3 1:00:18.4
24 367 David Perry MF BRAT Tri 06:49.6 01:00.9 32:14.3 00:41.4 19:34.9 1:00:21.1
25 342 Adam Darke MF BRAT Club 09:41.7 01:34.3 29:57.8 00:58.0 18:09.6 1:00:21.3
26 236 Justin Littlechild MH   07:48.5 01:46.1 32:13.6 01:15.5 17:28.7 1:00:32.4
27 217 Peter Gilbert MH Swindon Tri 07:05.8 01:29.1 33:12.3 00:59.6 17:52.0 1:00:38.8
28 353 Mark Chilcott MF   06:48.3 02:06.6 32:43.3 00:51.9 18:29.1 1:00:59.2
29 160 Luke Irving ME   06:00.3 01:47.5 33:02.3 01:00.6 19:09.2 1:00:59.9
30 223 Jolyon Reburn MH   08:31.7 01:50.4 32:03.4 00:42.4 17:58.8 1:01:06.6
31 162 Leigh Saunders ME TriTalk.co.uk 07:15.7 01:57.6 32:53.7 00:42.2 18:18.8 1:01:08.0
32 266 Gavin/Adrian/Derek RELAYM Lechlade Centurions 05:18.1 00:47.2 36:04.6 00:36.2 18:23.5 1:01:09.6
33 222 Howard John MH MADTriathlon Club 08:03.2 01:44.6 31:15.9 00:54.4 19:17.0 1:01:15.0
34 173 Luke Shipway MD Calne Smarts 07:25.6 01:15.9 34:19.9 00:35.3 17:54.7 1:01:31.5
35 361 Tim Flynn MF   08:15.0 01:46.6 32:40.8 00:52.0 17:57.4 1:01:31.8
36 255 Daniel Martin MH   06:25.3 01:20.5 33:25.4 00:58.2 19:32.1 1:01:41.6
37 289 Nick Buss MG BAD Tri 07:36.7 01:59.1 32:20.6 00:53.7 18:59.3 1:01:49.4
38 281 Matthew Middleditch MG   08:16.4 01:42.7 33:45.9 00:40.7 17:27.2 1:01:52.9
39 153 Daniel Booth-Howe ME Swindon Triathlon Club 07:02.0 01:18.4 34:45.0 00:53.3 18:03.5 1:02:02.2
40 155 Josh Hand ME Cheltenham Tri 07:44.8 01:39.5 33:18.0 00:49.6 18:34.3 1:02:06.2
41 386 Ian Quinn MF   05:57.9 01:26.4 35:30.4 01:00.0 18:19.6 1:02:14.3
42 193 Ian Moore MI Corsham RC 08:17.5 01:36.5 31:41.4 01:01.0 19:44.8 1:02:21.4
43 226 Nick Escritt MH BAD Tri 07:18.6 01:08.0 33:45.1 00:52.5 19:21.4 1:02:25.7
44 142 Stuart Lawrence ME BRAT Tri 06:24.6 01:09.4 35:01.0 01:04.0 18:51.0 1:02:30.0
45 237 Paul Tuck MH   06:29.2 01:19.9 33:19.8 01:07.9 20:15.7 1:02:32.5
46 354 Gareth Blackbird MF Cheltenham Triathlon Club 06:13.2 01:04.4 35:12.8 00:35.5 19:29.5 1:02:35.3
47 111 Becky Hewitt FD   05:49.6 00:51.4 36:36.5 00:31.6 18:55.0 1:02:44.1
48 330 Lamgley Sharp MF   06:29.6 01:19.1 35:21.8 01:03.7 18:34.0 1:02:48.1
49 286 David McKinn MG Swindon Triathlon Club 07:54.0 01:59.7 31:58.0 01:24.0 19:46.9 1:03:02.6
50 238 Justin Taylor MH Thornbury RC 07:45.1 01:42.9 34:20.7 00:55.4 18:21.4 1:03:05.5
51 297 Matt Fisher MG MAD Triathlon Club 06:51.3 01:12.0 33:09.5 01:04.2 20:58.0 1:03:15.0
52 156 Paul Wilson ME   06:26.8 01:41.1 35:23.7 00:48.9 18:54.6 1:03:15.1
53 382 Peter Bedwell MF   08:49.7 01:20.9 33:03.2 00:59.1 19:03.7 1:03:16.6
54 267 Barny/Tom/Matt RELAYM Craig3A 06:54.5 01:00.6 38:11.1 00:33.8 16:47.0 1:03:26.9
55 143 Jason Pinkney ME The Big Adventrue Store 07:52.5 01:31.1 33:35.0 00:44.1 19:44.3 1:03:27.0
56 186 David Symes MI Cheltenham Tri 07:25.4 01:11.3 35:24.5 00:55.8 18:46.1 1:03:43.1
57 331 Ed Sinton MF Cirencester AC 08:24.1 01:35.8 34:25.4 00:48.2 18:32.2 1:03:45.7
58 214 Darren Sweeney MH   06:33.5 01:38.6 34:23.5 02:31.0 18:44.8 1:03:51.4
59 240 Phil Johnson MH Tewkesbury Tri 06:12.5 01:01.1 35:46.8 00:51.3 20:01.8 1:03:53.6
60 352 Dan Blackburn MF   10:11.9 01:28.3 32:25.2 01:11.4 18:40.3 1:03:57.0
61 291 Edward Coxwell-Rogers MG   07:43.3 01:31.8 34:22.4 00:47.2 19:35.6 1:04:00.4
62 72 Jjayne Parker FF Swindon Triathlon Club 07:45.4 02:08.2 34:29.1 00:55.4 18:46.9 1:04:05.0
63 167 Ed Kirby MD   06:36.5 01:59.1 36:09.6 00:58.3 18:28.0 1:04:11.5
64 260 Steve Lavender MH Oxford Tri 07:11.3 01:26.7 35:09.9 01:09.5 19:16.0 1:04:13.4
65 325 Trevor Batey MG   09:02.8 01:28.3 34:14.2 01:10.8 18:25.0 1:04:21.1
66 340 Mark Campion-Smith MF BAD Tri 06:32.1 01:57.4 36:03.9 00:59.3 18:49.6 1:04:22.3
67 296 William McDonald MG   08:13.4 01:59.3 32:56.0 01:13.4 20:19.0 1:04:41.1
68 373 James Ford MF   09:44.4 02:41.2 33:30.4 00:55.1 17:58.1 1:04:49.2
69 209 Robert Ryan MI   09:07.3 01:16.0 34:02.3 01:06.7 19:20.3 1:04:52.5
70 287 Adam Hale MG   08:21.8 02:29.0 34:02.9 00:57.1 19:02.9 1:04:53.8
71 119 Bob Ferris MK Cirencester AC 07:22.0 01:36.1 34:42.1 00:55.0 20:28.7 1:05:03.9
72 383 Matt Wells MF   06:20.2 02:10.1 35:53.6 00:53.0 19:56.5 1:05:13.5
73 242 Philip Morton MH BAD Tri 06:38.4 01:35.4 35:24.3 00:53.4 20:47.7 1:05:19.2
74 244 Russ Power MH   07:14.2 01:36.4 35:45.1 00:44.8 19:59.2 1:05:19.6
75 191 Gary Rogers MI   08:42.6 02:16.2 34:21.5 00:58.7 19:02.4 1:05:21.5
76 334 Dave Mitcham MF Team Kennet 08:10.7 02:09.9 34:57.7 00:56.8 19:14.3 1:05:29.3
77 272 Brian Sansum MG   10:06.8 03:03.1 32:43.8 00:53.2 18:46.3 1:05:33.2
78 385 Matthew Tibbles MF   07:40.4 03:43.1 32:02.8 01:05.5 21:14.9 1:05:46.8
79 197 Richard Jones MI   07:17.9 01:11.3 36:20.6 00:54.5 20:16.6 1:06:00.9
80 101 Marianne Day FE   06:29.0 00:59.3 36:23.2 00:40.7 21:29.7 1:06:01.9
81 314 Nick Huntley MG RAF Triathlon 08:28.6 02:08.9 33:41.5 00:55.8 20:50.5 1:06:05.2
82 63 Kate George FF   06:42.6 01:28.6 37:15.8 01:02.9 19:37.8 1:06:07.6
83 124 Anthony Fidow MK Gwent Triathlon Club 07:51.9 01:35.1 34:49.2 01:40.0 20:13.5 1:06:09.7
84 246 Kevin Smith MH   09:31.8 02:21.3 35:02.1 01:14.4 18:12.1 1:06:21.7
85 202 Steve Darnell MI Tewkesbury Tri 08:45.0 02:14.7 33:33.6 00:59.8 20:51.7 1:06:24.8
86 332 Gareth Roberts MF   06:39.6 01:30.9 36:28.5 00:54.3 20:52.7 1:06:25.9
87 336 Chris Good MF Army Triathlon Association 08:05.9 01:12.8 36:44.5 00:47.1 19:39.3 1:06:29.6
88 216 James Brown MH   09:27.8 02:38.8 33:44.9 00:54.7 19:54.7 1:06:40.8
89 290 Alex Wells MG   07:53.1 02:28.1 35:13.2 00:57.8 20:12.4 1:06:44.7
90 363 Roly Ward MF   10:24.0 02:33.1 33:48.1 00:54.1 19:06.8 1:06:46.2
91 208 Martin Ennis MI Celtic Tri 08:16.3 01:58.0 34:15.6 01:46.9 20:32.6 1:06:49.5
92 280 Tom Perkins MG BAD Tri 10:04.8 02:19.6 33:55.5 01:21.5 19:09.7 1:06:51.1
93 346 Angus Watson MF   08:25.7 01:02.1 35:59.8 00:47.9 20:40.6 1:06:56.0
94 141 Duncan Moore ME   07:15.1 02:07.9 34:45.1 01:24.0 21:27.8 1:06:59.9
95 206 Rod Gravette MI   07:04.6 01:21.1 35:08.8 01:07.4 22:22.1 1:07:04.0
96 284 David Matthews MG   07:45.7 02:29.6 34:01.3 01:42.8 21:06.2 1:07:05.7
97 347 Mark Rickaby MF   09:58.7 02:59.0 32:21.4 01:12.4 20:36.3 1:07:07.9
98 241 Nick Tomlin MH RAF Triathlon 08:56.3 02:15.4 34:59.1 01:41.3 19:18.3 1:07:10.3
99 338 Jonathan Cant MF BAD Tri 08:23.0 01:48.8 35:46.8 01:13.4 19:58.5 1:07:10.6
100 187 Richard Chandler MI   08:34.8 02:49.8 35:18.4 00:51.3 19:37.6 1:07:12.0
101 121 Jonathan Greenwood MK Bristol And District (BAD) Triathletes 07:53.4 01:01.0 37:32.9 01:06.5 19:48.0 1:07:21.7
102 134 Graham Thomas MJ   08:40.4 02:17.3 34:28.5 01:07.6 20:48.4 1:07:22.1
103 299 Charnchai Unawithya MG   08:06.9 02:22.2 33:43.1 00:58.9 22:16.6 1:07:27.6
104 277 Richard Cannon MG   06:43.0 03:21.3 34:58.7 00:51.3 21:35.4 1:07:29.7
105 278 Mark Powell MG   10:26.8 02:05.1 34:22.7 01:29.3 19:05.7 1:07:29.7
106 268 Simon/Gregory/Dom RELAYM Swanseas Best 06:20.7 00:48.3 35:50.0 00:29.9 24:09.7 1:07:38.6
107 180 Philip Denny MI BAD Tri 08:44.5 03:14.2 34:30.8 01:13.9 19:55.3 1:07:38.8
108 349 Shane Tyrrell MF   07:20.1 01:53.9 35:44.5 00:49.6 21:52.0 1:07:40.1
109 283 Les Davies MG Cirencester Triathlon Club 07:47.2 01:46.6 37:14.7 00:58.9 19:56.1 1:07:43.5
110 24 Sarah Gunn FI Cirencester Triathlon Club 08:04.8 02:24.0 36:07.7 01:12.4 20:00.0 1:07:48.8
111 319 James Meredith MG   08:38.8 01:28.3 35:03.6 00:59.5 21:46.4 1:07:56.6
112 175 Hannen Ashlee MC   07:42.5 02:37.0 36:57.2 00:25.9 20:14.8 1:07:57.6
113 157 Tom Randles ME   09:06.0 01:41.1 38:59.3 01:17.9 16:53.5 1:07:57.8
114 285 Justin Woodward MG Big Adventrue Store 08:26.7 01:03.9 35:18.2 00:43.4 22:26.0 1:07:58.1
115 371 Andrew D Cross MF   08:32.1 02:11.7 35:06.9 00:58.4 21:10.7 1:07:59.7
116 17 Alison Eaton FI Bodyworks XTC 08:16.4 01:24.0 35:39.0 00:45.3 21:58.5 1:08:03.2
117 324 Peter Bennett MG   08:09.6 01:19.8 34:07.1 01:12.0 23:15.3 1:08:03.8
118 131 William Graham MJ Evolution Windsor 08:34.9 01:52.0 35:11.9 01:03.8 21:27.0 1:08:09.6
119 205 Andrew Partl MI Swindon Triathlon Club 06:47.7 02:25.9 33:19.1 01:21.8 24:16.8 1:08:11.2
120 183 Alun Davies Davies MI   08:12.5 02:00.9 35:52.0 01:17.0 20:50.2 1:08:12.7
121 270 Ginny/Kate/Vanessa RELAYF Kates Mates 08:44.1 00:56.9 45:22.9 00:38.0 12:33.8 1:08:15.7
122 106 Ruth Tyler FE   09:42.8 03:14.9 35:44.2 01:27.8 18:11.0 1:08:20.8
123 152 Oliver Newcombe ME   05:53.1 01:34.9 38:55.7 00:58.9 21:03.2 1:08:25.9
124 288 Lee Hunter MG Cheltenham Tri Club 08:05.8 01:29.0 36:22.5 01:21.8 21:08.3 1:08:27.4
125 148 David Gilmour ME   09:04.5 02:18.4 37:12.6 00:37.6 19:17.1 1:08:30.2
126 34 Dorothy Liviabella FH   08:40.4 02:32.7 36:18.8 01:01.1 20:08.0 1:08:40.9
127 389 Alex Belcher MF   06:16.5 01:55.7 38:03.1 00:56.0 21:40.3 1:08:51.5
128 320 Noel Isherwood MG   08:29.8 02:05.4 36:31.3 00:56.3 20:50.4 1:08:53.2
129 99 Lucinda Neeves FE Cheltenham Tri 06:38.6 01:18.1 38:40.6 01:02.5 21:21.4 1:09:01.2
130 90 Jo Crofts FE   08:10.7 03:08.5 37:06.0 00:40.1 20:01.8 1:09:07.1
131 149 Christopher Newell ME   07:39.6 03:38.3 36:16.7 01:56.2 19:38.5 1:09:09.3
132 257 Dean Wichall MH   07:23.9 02:28.5 35:38.3 01:40.7 22:01.3 1:09:12.6
133 302 Grant Smith MG Tri Team Glos 08:31.0 01:35.0 36:19.1 00:59.6 21:49.7 1:09:14.4
134 61 Kim Withycombe FF   07:09.5 02:03.2 38:13.6 00:45.5 21:04.6 1:09:16.4
135 122 Anthony Lloyd MK Cheltenham Triathlon Club 07:33.5 02:23.2 37:21.1 01:11.2 20:51.8 1:09:20.8
136 328 Jesse Bailey MG Swindon Tri Club 08:15.4 01:21.7 36:18.3 01:34.1 22:00.7 1:09:30.2
137 258 Elliott Walsh MH PAC-Tri 06:30.5 01:29.3 39:23.5 01:08.2 20:58.9 1:09:30.5
138 355 Matthew Andrews MF Defence Academy Tri 08:25.2 02:32.4 36:10.7 01:09.3 21:25.2 1:09:42.7
139 282 James Whitehead MG   08:03.2 02:36.7 37:15.3 01:46.9 20:12.6 1:09:54.9
140 259 Brad Harsant MH   08:07.7 01:15.2 37:30.3 01:09.4 21:52.8 1:09:55.4
141 207 Craig Mitchell MI Oxford Tri 08:19.8 01:46.0 36:36.1 01:14.6 22:03.2 1:09:59.7
142 239 Chris Neal MH   07:08.8 02:36.3 36:56.2 01:19.2 21:59.2 1:09:59.7
143 369 Michael Ford MF   08:27.4 01:35.4 38:27.8 01:51.9 19:37.6 1:10:00.0
144 341 Richard Creswell MF   07:04.5 03:20.1 35:20.6 01:02.8 23:17.2 1:10:05.2
145 200 Mark Milsom MI   07:13.2 04:33.3 34:22.9 01:30.5 22:26.8 1:10:06.7
146 348 Robin Jones MF   08:10.1 02:14.1 35:22.9 02:47.3 21:35.9 1:10:10.3
147 305 Richard Hurdle MG   10:21.9 03:19.7 35:44.0 00:59.4 19:55.1 1:10:20.1
148 300 Matthew Bentley MG   08:13.3 01:19.3 35:33.0 01:27.7 23:47.9 1:10:21.1
149 53 Sarah Tudor FG Alchester RC 07:41.4 01:49.3 39:45.5 01:15.6 19:54.7 1:10:26.5
150 245 Matt Firth MH   08:30.2 02:38.6 36:36.6 01:13.5 21:31.9 1:10:30.8
151 81 Heather Sharp FF   08:04.1 01:54.8 39:39.4 01:17.2 19:50.2 1:10:45.7
152 32 Elaine Pye FH Banjos Cycles 07:49.1 02:37.5 34:56.2 00:57.7 24:26.4 1:10:46.9
153 185 John Maltby MI   10:19.4 02:58.1 36:11.8 01:28.8 19:55.1 1:10:53.1
154 394 Leonard Carter MF   09:10.8 02:01.1 36:23.0 00:59.4 22:21.5 1:10:55.7
155 201 Allen Fyfe MI   07:06.7 02:46.4 35:54.5 01:16.2 23:52.9 1:10:56.6
156 115 John Evans ML Cirencester Triathlon Club 08:15.0 02:31.0 36:21.5 01:07.0 22:46.4 1:11:00.8
157 377 Ceri Moorcraft MF   08:28.1 02:49.0 36:50.0 00:37.7 22:20.6 1:11:05.3
158 120 Dick Donovan MK   08:50.9 02:52.6 34:59.2 01:29.8 23:02.1 1:11:14.6
159 60 Caroline Clark FF   07:20.3 01:59.8 38:42.2 00:58.1 22:16.3 1:11:16.7
160 263 Adam Fletcher MH   09:26.6 02:24.4 37:17.0 00:59.5 21:09.7 1:11:17.1
161 224 Peter Laud MH   09:10.6 01:54.5 36:48.4 02:06.7 21:28.7 1:11:28.8
162 144 Alex Torrie ME   08:57.0 02:31.4 37:29.7 01:36.9 20:54.3 1:11:29.3
163 74 Katie Beecher FF   08:29.1 01:28.6 43:09.3 00:31.3 17:58.3 1:11:36.6
164 151 Ricky Stayte ME   07:48.0 02:13.1 39:05.2 00:43.7 21:49.4 1:11:39.5
165 306 Richard Dawson MG   08:04.7 01:44.6 35:22.6 01:05.0 25:22.6 1:11:39.6
166 339 Neil Jones MF   08:24.4 02:02.3 38:02.1 00:54.8 22:19.2 1:11:42.8
167 145 Paul Drew ME   08:19.8 02:35.5 40:07.4 00:32.0 20:11.0 1:11:45.6
168 14 Diane Moore FI Cirencester AC 09:03.2 02:00.5 36:42.8 01:11.9 22:47.6 1:11:45.9
169 25 Teresa Roberts FI Tewkesbury Triathlon Club 10:42.4 01:28.1 37:06.8 00:59.0 21:32.2 1:11:48.4
170 313 Glen Morrison MG Bath Amphibians Tri Club 09:04.4 01:32.3 37:10.1 01:43.4 22:21.6 1:11:51.8
171 317 Bernard Grenville-Jones MG   07:30.2 03:01.6 37:08.2 02:15.2 22:17.4 1:12:12.7
172 343 Carl Morris MF Ludlow Tri 08:33.3 02:52.8 35:56.8 01:10.1 23:40.8 1:12:13.9
173 189 David Ledwitch MI   07:47.8 02:54.3 37:32.7 01:38.4 22:22.2 1:12:15.4
174 234 Mark Poole MH   08:00.4 03:19.7 37:11.5 01:19.7 22:26.6 1:12:17.9
175 387 Daniel Smith MF TriTalk.co.uk 08:41.0 02:43.8 37:48.4 01:12.3 21:56.5 1:12:22.0
176 210 Michael Ankers MI BRAT Tri 06:34.1 02:24.4 40:22.3 01:26.0 21:39.0 1:12:25.7
177 125 Barry Parsons MJ Coventry Triathletes 10:00.2 02:32.7 35:59.1 01:28.1 22:25.7 1:12:25.8
178 362 Ben Rand MF   10:02.7 02:47.0 34:47.5 01:25.5 23:30.0 1:12:32.8
179 351 James Corrigan MF   07:42.3 02:35.2 39:33.8 01:03.1 21:39.0 1:12:33.4
180 103 Sara Butler FE BRAT Club 07:46.9 01:16.0 36:34.4 01:21.6 25:40.5 1:12:39.4
181 133 Simon Taylor MJ   08:08.7 03:02.7 39:39.0 01:07.4 20:41.7 1:12:39.5
182 316 Simon Postlethwaite MG   09:05.5 03:27.7 36:48.0 01:28.8 21:57.4 1:12:47.4
183 357 Andy Rogers MF   09:21.8 02:51.6 37:58.7 01:09.3 21:29.1 1:12:50.6
184 227 Andrew Ford MH   09:21.1 02:00.1 37:39.5 01:30.6 22:20.9 1:12:52.3
185 232 Guy Graham MH   10:00.3 03:13.7 37:32.3 01:37.1 20:34.9 1:12:58.2
186 199 David Scammell MI 4K Racing 08:38.4 02:23.7 37:02.8 01:10.0 23:49.6 1:13:04.6
187 298 Andrew Gee MG   07:53.7 02:29.7 40:41.7 00:46.8 21:13.8 1:13:05.7
188 50 Amanda Crawshaw FG Evolution Triathlon Club (Evo TC) 08:26.1 02:11.8 38:19.7 01:16.7 22:58.1 1:13:12.5
189 256 Paddy Halliwell MH   07:54.1 01:57.1 38:52.6 01:33.8 23:04.5 1:13:22.1
190 251 David Colford MH   08:52.0 03:08.4 37:51.2 01:37.2 22:08.2 1:13:37.0
191 253 Patrick Weir MH   08:40.0 03:59.7 37:27.1 02:09.9 21:23.2 1:13:39.9
192 79 Amy Hill FF   08:46.8 02:49.6 39:33.5 01:56.0 20:38.9 1:13:44.8
193 364 David Long MF   09:12.2 02:43.7 38:49.1 01:32.1 21:31.2 1:13:48.4
194 198 Jim Tyrwhitt-Drake MI   07:29.6 02:14.1 39:19.9 01:14.9 23:33.8 1:13:52.3
195 147 Louis Sullivan ME ne 09:09.0 03:51.6 38:53.5 01:07.2 20:58.5 1:13:59.9
196 41 Alin Achim MG   11:35.8 03:39.7 34:59.4 01:04.5 22:43.4 1:14:02.7
197 308 Charles Sinton MG   10:41.1 03:32.1 39:01.3 01:21.1 19:36.0 1:14:11.6
198 309 Stuart Hanks MG   09:26.7 02:03.8 37:49.2 01:07.1 23:46.9 1:14:13.7
199 190 Brett Granger MI   07:30.7 01:54.1 43:04.6 01:02.7 20:44.0 1:14:16.1
200 370 Timothy Surry MF   08:04.2 03:24.0 38:06.7 01:45.9 22:55.6 1:14:16.4
201 69 Hannah Neal FF RG Active/ triandrun 08:02.2 03:17.8 38:11.8 01:14.4 23:40.9 1:14:27.1
202 82 Kirstie Morrison FF Bath Amphibians Tri Club 12:45.2 02:29.4 38:07.3 01:36.6 19:30.6 1:14:29.1
203 49 Sarah Nash FG   07:33.5 01:48.8 39:07.9 01:05.1 24:54.5 1:14:29.8
204 140 Richard Burton MJ   08:58.1 02:13.7 38:33.6 01:03.4 23:41.1 1:14:29.9
205 7 Liz Clegg FJ Tri Team Glos 08:31.9 02:19.8 38:27.2 00:59.5 24:12.5 1:14:30.8
206 93 Elizabeth Haigh FE Cheltenham Tri 08:39.6 01:40.7 38:11.4 01:07.9 24:58.5 1:14:38.2
207 127 Mike Roberts MJ Tewkesbury Triathlon Club 09:02.7 02:04.3 40:07.9 01:10.6 22:16.1 1:14:41.6
208 204 Steve Chick MI   10:51.5 03:17.7 36:01.0 01:04.4 23:44.2 1:14:58.7
209 188 Tom Craig MI   08:04.9 03:39.9 38:31.6 01:40.2 23:13.6 1:15:10.3
210 375 Sam Saunders MF   10:06.1 03:02.2 39:30.8 00:42.5 21:50.7 1:15:12.3
211 196 Neil Davies MI   10:09.6 02:13.5 37:52.4 01:02.8 23:59.3 1:15:17.7
212 92 Nikki Deery FE Park Club Tri 06:31.7 02:19.4 42:00.9 01:03.3 23:27.7 1:15:22.9
213 380 Lee Wallington MF   10:14.8 03:37.6 39:09.7 01:18.6 21:02.8 1:15:23.4
214 4 Clare Donovan FK   08:35.7 02:10.9 36:53.7 01:31.7 26:14.8 1:15:26.9
215 230 Rob Russell MH   08:06.6 01:15.5 41:30.8 01:31.3 23:04.2 1:15:28.3
216 100 Petra Vymetalova FE   09:07.5 05:11.7 39:47.1 01:08.0 20:28.1 1:15:42.4
217 262 Leszek Wolnik MH TriTalk.co.uk 09:58.9 02:06.5 39:38.1 01:54.0 22:07.1 1:15:44.6
218 128 Steve Yarnold MJ Cheltenham Triathlon Club 09:27.1 03:44.4 39:32.3 01:21.5 21:50.6 1:15:55.9
219 135 Robin Brruce MJ   09:45.7 02:53.1 38:44.7 01:48.4 22:50.4 1:16:02.3
220 42 Lisa Boyle FG   07:48.2 02:59.4 40:01.2 01:25.8 23:54.1 1:16:08.7
221 88 Caroline Ford FE   10:18.1 04:03.8 38:52.3 01:17.0 21:41.4 1:16:12.6
222 129 Peter Wallace MJ   09:03.5 03:08.2 40:59.7 01:31.6 21:41.9 1:16:25.0
223 315 Jonathan Corrigan MG   09:53.2 02:36.0 39:45.5 01:16.2 23:06.3 1:16:37.2
224 78 Katie Brighton FF   09:06.9 03:01.4 37:49.4 01:30.7 25:10.9 1:16:39.3
225 276 David Marsden MG   09:57.6 02:44.4 41:53.2 01:02.6 21:03.0 1:16:40.7
226 166 Duncan Bull MD   09:16.6 04:22.3 38:21.8 00:39.9 24:09.2 1:16:49.9
227 68 Liz Bloomfield FF   08:34.1 02:28.0 41:09.0 01:26.5 23:16.7 1:16:54.4
228 33 Kara Maylor FH   08:09.2 01:51.6 42:05.8 00:40.3 24:14.5 1:17:01.3
229 219 Paul Hyams MH   12:34.8 04:04.4 37:58.0 02:02.9 20:24.6 1:17:04.7
230 59 Joanna Farmer FF   10:08.7 01:54.7 41:03.2 00:57.3 23:02.8 1:17:06.7
231 96 Gemma Foley FE   08:18.8 02:49.0 43:21.4 00:37.9 22:00.2 1:17:07.3
232 67 Linda Rogers FF   11:31.0 03:23.9 40:42.8 01:29.3 20:03.1 1:17:10.1
233 47 Emma Rodgers FG   08:36.5 03:02.4 39:56.5 01:52.8 23:43.1 1:17:11.2
234 117 Colin Watkins MK Cheltenham Triathlon Club 09:07.7 01:36.3 38:38.3 00:54.1 26:56.5 1:17:12.9
235 84 Kate Eagle FF BRAT Club 10:13.1 02:55.2 41:50.0 00:54.5 21:22.0 1:17:14.9
236 22 Claire Reed FI Bodyworks XTC 09:14.0 02:48.2 40:53.7 01:05.5 23:26.3 1:17:27.8
237 43 Elizabeth Radford FG Salisbury Tri 08:35.2 03:09.2 40:04.1 01:19.5 24:36.1 1:17:44.2
238 211 Chris Barton MI   10:13.1 03:10.4 39:29.1 01:16.5 23:43.1 1:17:52.2
239 18 Sara Bartlett FI   09:55.2 01:40.1 40:20.0 00:37.9 25:22.7 1:17:55.9
240 275 Pete Edwards MG   11:43.8 02:23.7 36:56.9 01:29.3 25:31.0 1:18:04.7
241 318 andy sampson MG   09:45.7 03:02.3 42:02.4 01:33.8 21:52.5 1:18:16.8
242 126 Chris Boreham MJ   13:03.3 03:46.7 37:41.7 01:51.5 22:06.5 1:18:29.7
243 75 Alice Darke FF BRAT Tri 09:01.0 03:06.0 41:32.3 00:57.4 23:53.2 1:18:29.9
244 95 Klara Saville FE Wessex Wizards Triathlon Club 09:12.9 03:25.1 42:08.8 01:18.5 22:27.1 1:18:32.4
245 356 Christian Wilsdon MF   09:18.0 02:57.4 40:16.8 01:14.7 24:51.6 1:18:38.5
246 229 Stuart Duff MH   11:04.5 04:07.0 40:01.6 01:27.4 22:04.4 1:18:44.9
247 136 Nicholas Jones MJ   09:11.4 02:58.6 38:45.7 01:42.8 26:09.9 1:18:48.4
248 301 Nicholas Rowe MG   12:25.0 02:48.4 39:28.0 01:54.2 22:15.1 1:18:50.7
249 388 Peter Anthony MF   09:55.3 04:33.4 40:54.3 01:11.3 22:22.4 1:18:56.8
250 98 Laura Roberts FE   06:36.8 02:03.5 43:19.7 01:08.7 26:19.1 1:19:27.9
251 55 Sophie Gannon FG   08:14.7 02:55.7 43:50.9 00:42.7 23:44.6 1:19:28.5
252 80 Joanne Jameson FF   08:33.4 02:27.6 42:41.4 00:56.6 24:58.8 1:19:37.7
253 381 Simon Agar MF   10:26.1 03:07.5 43:55.1 01:34.1 20:36.0 1:19:38.9
254 221 William Powell MH Wessex Wizards 10:05.6 03:38.1 41:35.1 01:32.0 23:21.9 1:20:12.6
255 46 Claire Hamilton FG   10:05.5 02:01.9 41:13.9 00:46.0 26:40.6 1:20:47.9
256 350 Kevin Francis MF None 08:33.8 02:32.5 48:23.3 00:34.6 20:49.9 1:20:54.1
257 310 Anthony Wise MG   11:53.6 02:09.4 41:33.2 00:45.6 24:43.0 1:21:04.9
258 368 Mark Cliffe MF   06:59.9 03:03.3 46:55.7 00:50.4 23:21.8 1:21:11.0
259 48 Andrea Halman FG   11:35.7 04:06.9 37:15.6 01:26.7 26:58.4 1:21:23.4
260 102 Rebecca Hearn FE   11:44.7 03:17.8 40:32.2 01:09.6 24:39.3 1:21:23.6
261 3 Sue Ziel FL   10:27.6 04:06.7 41:55.2 01:29.2 23:27.5 1:21:26.2
262 26 Alison Evely FI   09:20.0 03:03.0 42:09.8 01:26.3 25:36.7 1:21:35.9
263 181 Demitrius Nurse MI   12:57.1 03:13.8 39:51.7 01:29.9 24:39.3 1:22:11.7
264 212 Andy Scogings MI   12:52.8 05:45.1 38:51.7 02:12.4 22:38.0 1:22:20.0
265 273 David Hanson MG   10:00.1 04:11.1 41:43.5 00:38.2 25:51.4 1:22:24.4
266 15 Jacqueline Foster FI   11:10.5 03:41.7 43:47.8 00:56.2 22:48.8 1:22:25.0
267 57 Hayley Marriott FF   08:55.2 03:41.2 47:35.7 01:32.8 20:40.2 1:22:25.1
268 16 Valerie Thomas FI   11:48.3 03:57.0 40:35.5 01:24.4 24:42.7 1:22:27.9
269 279 Nick Jones MG   11:49.8 04:47.0 40:57.7 02:16.1 22:42.4 1:22:32.9
270 77 Caroline Wilson FF BAD Tri 08:37.7 04:17.3 45:32.2 00:45.0 23:36.6 1:22:48.7
271 91 Jessica Fox-Taylor FE   09:54.1 02:17.6 44:46.8 01:19.2 24:53.0 1:23:10.7
272 303 Daniel Carr MG   10:17.8 03:00.7 50:20.6 01:14.5 18:34.4 1:23:28.1
273 359 Derek Brasier MF   09:09.2 05:38.0 44:30.3 01:00.4 23:14.6 1:23:32.6
274 73 Susan Gilmour FF Oxford Tri 09:02.4 02:34.7 45:42.1 01:39.1 24:39.6 1:23:38.0
275 9 Janet Stansfield FJ   08:45.7 02:15.3 44:28.9 00:57.0 27:23.4 1:23:50.3
276 326 Jatinder Dhiman MG   11:14.1 06:26.2 42:31.0 01:21.0 22:18.6 1:23:51.0
277 184 Robert Chalker MI   10:15.9 02:49.2 45:01.5 01:33.8 24:12.4 1:23:52.9
278 269 Siobhan/Oliver/Gretchen RELAYMixed Walsh/Padfield/Tucker 08:21.1 00:57.3 43:05.8 00:34.2 30:55.6 1:23:54.1
279 132 Alan White MJ   09:50.7 05:38.6 40:22.9 02:39.4 25:23.6 1:23:55.1
280 40 Helen Lawrence FG BRAT 08:27.0 02:42.7 46:03.5 00:52.5 26:02.4 1:24:08.2
281 66 Lucy Bishop FF   11:26.9 02:31.5 46:07.2 00:41.4 23:25.0 1:24:11.9
282 6 Linda Fisher FJ The Big Adventure Store 10:12.7 04:38.4 44:25.3 00:53.8 24:13.0 1:24:23.2
283 249 Matthew Millburn MH   08:53.2 02:55.5 45:30.5 01:39.3 25:51.7 1:24:50.3
284 64 Katherine Voss FF   08:57.0 04:16.0 44:24.1 01:20.1 26:07.5 1:25:04.6
285 28 Dawn Barnett FH   09:59.0 02:38.4 45:28.1 01:03.4 25:58.1 1:25:07.0
286 52 Kathy Kay FG   08:10.9 03:57.3 47:15.3 01:29.0 24:20.9 1:25:13.6
287 62 Renata Sharp FF   08:48.2 04:56.2 46:48.9 00:46.7 23:54.5 1:25:14.4
288 218 Mark Tucker MH   14:03.9 02:33.9 41:17.2 01:23.7 26:00.7 1:25:19.3
289 376 Peter Cowell MF   09:47.1 02:52.9 45:49.4 01:36.4 25:16.6 1:25:22.4
290 94 Rebecca Matthews FE Somerset RC Tri 09:28.1 02:46.1 41:16.7 01:16.5 30:44.6 1:25:31.8
291 21 Jan Davies FI   10:26.2 05:00.5 46:01.9 01:13.8 22:49.9 1:25:32.3
292 45 Amanda Phillipson FG Bath Amphibians Tri Club 08:44.8 02:39.7 45:40.7 01:20.9 27:34.5 1:26:00.5
293 137 Nicholas Bullman MJ Other 10:02.9 03:41.4 41:55.6 01:46.7 28:42.2 1:26:08.7
294 366 John De Maid MF   08:10.3 02:17.6 50:05.2 00:31.6 25:11.5 1:26:16.1
295 27 Ruth Dooley FH   12:53.9 03:16.5 45:55.3 01:01.8 23:11.5 1:26:19.1
296 321 Michael Joubert MG   10:13.5 02:58.6 46:09.6 00:53.1 26:31.9 1:26:46.8
297 118 Jon Coe MK   11:03.7 03:34.5 41:36.3 02:01.9 28:41.0 1:26:57.5
298 261 Simon Smith MH   11:18.1 04:04.3 47:40.4 00:38.8 24:04.4 1:27:46.1
299 51 Lesley Oliver FG Cheltenham Triathlon Club 08:42.1 03:34.7 50:10.2 01:03.3 24:33.4 1:28:03.6
300 378 Mike Reekie MF   10:24.5 03:32.5 50:55.6 01:13.9 22:24.2 1:28:30.7
301 116 Adrian Neeves ML City of Chester 12:39.5 04:18.5 41:17.2 02:33.6 27:48.7 1:28:37.6
302 248 Stephen Wood MH BAD Tri 14:38.5 04:15.2 42:17.6 02:01.8 25:54.2 1:29:07.3
303 44 Jan Coles FG   11:41.0 03:37.2 42:36.5 00:48.5 30:30.1 1:29:13.3
304 5 Elizabeth Clegg FK   09:51.1 04:38.0 44:42.9 01:58.9 28:33.8 1:29:44.7
305 19 Rachel Teverson FI   11:46.9 02:46.0 45:49.2 00:46.8 29:02.0 1:30:11.0
306 1 Mary Welsh FM Cheltenham Triathlon Club 10:20.1 03:46.9 46:10.8 01:32.0 28:35.2 1:30:25.0
307 38 Alexandra Thompson FG   12:44.4 04:09.6 47:04.6 01:41.0 26:08.2 1:31:47.9
308 71 Katie Hanks FF   10:17.2 04:14.6 53:22.0 00:42.9 25:37.3 1:34:14.0
309 12 Nicolette Walshe FI   14:01.2 04:33.8 45:48.5 01:52.6 28:55.2 1:35:11.4
310 391 Paul Dunsby MF   07:59.7 05:21.8 52:41.6 00:48.8 28:25.8 1:35:17.7
311 192 David Harris MI   12:50.8 04:37.3 46:15.0 01:45.0 30:10.5 1:35:38.6
312 10 Kate Bullman FJ   11:17.6 12:30.8 42:01.3 01:36.1 28:43.1 1:36:08.8
313 107 Jayne Hazon FE   12:29.5 03:01.6 53:00.6 01:01.0 27:21.8 1:36:54.4
314 29 Elisabeth Nuttall FH   14:39.8 04:19.8 51:45.8 01:27.8 30:00.6 1:42:13.7
315 109 Abigail Evans FD   13:48.4 07:36.3 01:28.6 01:08.0 31:38.6 1:55:39.9
316 36 Ruth Girardet FH   14:10.5 04:50.2 59:57.3 01:15.5 35:35.8 1:55:49.2
317 35 Catriona Hoad FH   14:35.7 06:44.3 57:05.8 01:47.7 35:35.8 1:55:49.4
DNF 271 Johnny Morrison MG   08:55.2 02:53.1 34:06.3 01:33.2 10:06.5 0:57:34.4
DNF 333 Carl Tysom MF   06:45.3 03:24.3 41:34.8 00:51.2 10:36.9 1:03:12.4
DNF 265 Paul/Oliver/Simona RELAYMixed Team Darwin 06:15.0 03:10.8 38:01.4 00:33.7 20:11.5 1:08:12.4
DNF 293 Martin Bower MG   07:11.0 02:57.3 40:18.2      
DNF 154 James Siu ME   09:53.4 06:29.3 44:33.0      
DNF 39 Angela Collorick-Brush FG Tri Team Glos 08:50.0 02:04.6        
DNF 172 Kile Dee MD     25:33.5        
SIS Novice/Youth 200m-20km-2.5km
Pos Bib Fullname Class Club SwimTm T1Tm BikeTm T2Tm RunTm TotalTm
1 422 Albany Burton FYouth   03:20.6 00:39.2 32:53.4 00:38.7 09:01.6 46:33.4
2 444 Alex Massey MYouth   03:53.4 01:29.7 33:39.7 00:24.1 08:59.3 48:26.1
3 442 Joe Bloxsome MYouth Tri Team Glos 03:15.2 02:01.0 33:52.0 00:57.1 09:01.0 49:06.3
4 427 Matt Kirby MI Chiltern Triathletes 04:10.9 01:09.7 35:10.0 01:32.3 09:49.2 51:52.1
5 436 Alex Drew MG Stubbington Green Runners & AC 04:09.8 02:02.5 35:23.3 01:05.6 10:00.3 52:41.7
6 443 Cameron Fortin-Smith MYouth Vale Tridents 03:54.5 01:57.8 36:45.3 01:02.9 09:16.2 52:56.6
7 434 Matt Verrinder MG Ten-Point Triathlon Team 04:42.7 02:21.5 35:04.6 00:51.1 10:28.3 53:28.1
8 441 Robert Coster MD   05:08.5 01:16.4 36:43.0 01:21.1 10:00.0 54:29.0
9 423 Alice Reed FYouth Bodyworks XTC 03:50.5 01:36.2 39:45.9 00:35.5 10:50.1 56:38.2
10 437 Bill Beaumont MF   04:02.1 02:26.2 39:32.2 00:52.0 10:27.4 57:20.0
11 429 Phillip ODell MI   06:05.4 03:07.6 38:00.6 01:05.5 11:43.3 1:00:02.4
12 445 Brendon Padfield ME   05:52.5 04:19.8 40:01.9 00:31.3 09:59.1 1:00:44.6
13 438 Matthew Genever MF   06:35.7 02:40.1 40:35.6 00:42.6 11:02.7 1:01:36.6
14 401 Faith Foote FI   06:07.0 02:19.0 40:37.8 00:38.6 12:03.8 1:01:46.2
15 86 Krystina Radley FE   05:48.3 03:27.8 39:44.0 00:57.1 12:00.2 1:01:57.5
16 431 Shaun Andrews MI ne 04:57.3 03:24.8 42:56.6 00:37.8 10:04.3 1:02:00.8
17 416 Lucy Scarborough FF Oxford Tri 07:10.1 02:27.7 42:05.9 00:59.8 10:13.4 1:02:56.9
18 402 Nicki Dove FI   06:03.0 03:30.9 40:35.1 00:43.2 12:07.4 1:02:59.6
19 415 Nicky Jones FF   05:27.1 02:01.8 41:30.1 01:15.6 12:48.0 1:03:02.6
20 426 Stuart Hobbs MI   06:33.9 03:37.2 41:35.0 00:55.7 11:16.3 1:03:58.2
21 408 Mandy Scott FH Vale Tridents 05:50.3 01:27.8 44:27.1 01:01.4 11:44.2 1:04:30.8
22 428 Philip Searle MI   05:23.9 03:20.4 42:42.7 01:30.9 12:17.9 1:05:15.8
23 400 Lynda Wemyss FJ   07:33.7 02:46.5 41:07.7 00:37.0 13:31.1 1:05:36.0
24 417 Amy Turfrey FF   05:37.5 02:57.0 43:29.1 00:56.4 13:09.3 1:06:09.3
25 435 Nick Eggett MG   05:28.2 02:25.8 46:54.3 00:44.7 11:42.5 1:07:15.5
26 409 Karen Flowerdew FH   06:45.8 03:18.7 41:56.6 00:55.3 14:36.6 1:07:32.9
27 411 Anna Horton FH   06:19.3 03:33.9 44:17.4 01:40.1 13:25.2 1:09:16.0
28 406 Samantha King FH   06:37.9 03:30.6 45:41.8 01:12.9 12:46.0 1:09:49.1
29 430 Graham Kehily MI   06:49.8 03:39.0 44:41.8 01:38.4 13:51.0 1:10:40.0
30 407 Suzi Little FH   06:26.0 03:39.1 47:09.8 01:10.7 12:50.7 1:11:16.3
31 419 Michelle Quinn FE   07:08.9 05:16.4 44:22.9 01:29.9 13:04.5 1:11:22.6
32 410 Ruth Hurley FH   04:50.1 02:09.9 50:07.7 00:57.6 13:30.2 1:11:35.5
33 440 Simon Driver ME   06:00.8 02:28.5 50:13.9 00:43.8 12:41.8 1:12:08.9
34 413 Joanne Dutton FG           14:37.7 1:14:37.7
35 414 Michelle Fowler FG ne 12:23.7 04:39.2 44:56.8 00:45.3 13:13.7 1:15:58.8
36 420 Eileen Padfield FC   07:53.5 02:40.6 51:30.1 00:41.1 13:41.8 1:16:27.1
37 404 Julia Collett FI   09:48.9 03:46.9 53:14.0 01:29.5 19:52.9 1:28:12.3
38 424 Jessica Roberts FYouth   09:19.5 06:28.9 01:26.5 01:40.8 13:57.3 1:32:53.1
39 405 Penny Roberts FH   12:55.7 05:01.9 59:26.1 01:35.0 15:15.7 1:34:14.4
40 421 Olivia Roberts FYouth   09:51.7 07:40.4 05:44.6 01:15.2 17:08.3 1:41:40.2
DNF 54 Jenny Fletcher FG   08:46.0 04:23.9 45:23.7 01:42.1 13:45.6 1:14:01.3